14 Nis 2008

Hidayet Türkoglunun Biyografisi-hayatı

Hidayet Türkoglunun Biyografisi-hayatı
ÇOCUKLUK.19 Mart 1979 doğumlu Hidayet TÜRKOĞLU iki çocuklu bir ailenin küçük oğludur. Çocukluğunu Bayrampaşa yıldırım mahallesinde geçirdi. İlkokulluda Bayrampaşa Yıldırım ilköğretim okulunda okudu.

Yugoslavya’dan göç eden bir ailenin ikinci oğlu olarak İstanbul’da doğdum.
Bayrampaşa İlköğretim Okulu’nda öğrenci olduğum yıllarda, basketbol'la tanıştım. O yıllarda ağabeyimin basketbol antrenmanlarında, antrenörler beni keşfederek okul takımına aldılar. Daha sonra basketboldaki başarım sayesinde Özel Çavuşoğlu Koleji’nden burs kazandım. 15 yaşıma kadar Özel Çavuşoğlu Koleji’nin hem okul hem de kulüp takımında basketbol oynamayı sürdürdüm. Ardından Efes Pilsen Spor Kulübü’ne transfer oldum. Takımda oynarken Özel Çavuşoğlu Koleji’nde eğitimim devam etmekteydi. Bu dönemde okul takımında birçok başarı elde ettik:

• Ortaokullar arası Türkiye şampiyonluğu
• Liseler arası Türkiye şampiyonluğu
• Liseler arası Dünya şampiyonluğu
• Liseler arası Dünya ikinciliği

Son katıldığım şampiyonada MVP (En Değerli Oyuncu) ödülüne layık görüldüm. Eğitim hayatımı Özel Çavuşoğlu Koleji’nde noktaladım. Çünkü profesyonel anlamda Efes Pilsen ile A takımına çıkmıştım. İlk imzamı 1997 senesinde Efes Pilsen’de attım ve dört sene boyunca Efes Pilsen A takımında oynadım. 1999–2000 sezonunda oynadığımız final turunda turnuvanın en iyi beşine seçildim. Bu başarı o zamana kadar bir Türk basketbolcunun yakaladığı en büyük başarıydı. Bu başarıyla birlikte benim hedeflerim de büyüdü ve NBA’ye gitme kararı aldım. Amerika’daki avukatımla görüşüp öncelikle bana ayarladığı 15 takımla çok iyi bir kamp dönemi geçirdim. Bu geçirdiğim dönem, benim Sacramento Kings takımına 1. tur 16. sıradan seçilmemi sağladı. Böylece NBA’ye en iyi dereceyle seçilen ilk Türk unvanına sahip oldum. 2000–2001 sezonu benim NBA’deki ilk sezonumdu. İlk başlarda çok heyecanlanmama ve adaptasyon problemi yaşamama rağmen, sezonun 2. bölümünü çok iyi geçirdim. 2001–2002 senesinde NBA çaylaklar All-Star kadrosuna seçildim. All-Star etkinliklerinde katılmış olduğum şut yarışmasında üçlü üç maçlarda şampiyonluk kazandım. Bana hediye edilen ödülü halen evimde saklarım. Çaylak All – Star kadrosunda yer alışım o zamana kadar Türk oyuncular arasında elde edilen en iyi başarıydı. Bir sene sonra NBA’in son şampiyonu San Antonio Spurs takımına takas edildim. O yıl San Antonio Spurs birçok hafta üç sayı isabet yüzdesinde NBA birincisiydi. Yine aynı sezonda Adidas’ın bir reklam filminde Tim Duncan ile oynadım. Sezon sonunda San Antonio Spurs ve Phoenix Suns’ın tekliflerine rağmen Orlando Magic ile 6 yıllık bir anlaşma imzaladım. Çok başarılı geçen 2004–2005 sezonunda en iyi 6. adam ödülüne aday gösterildim. Sezon sonunda çocukluk aşkım Banu ERGÜR ile evlendim. Düğünün hemen ardından vatani görevimi Burdur 58. Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda yaptım. 2005–2006 sezonunda sayı ortalamasını artırarak çok başarılı bir sezon daha geçirdim. 2006–2007 sezonun ilk bölümünde sakatlıklarıma rağmen 2. yarısında çok başarılı bir performans sergileyerek takımımın 4 yıl aradan sonra Play Off’a kalmasında önemli bir rol oynadım.

kaynak:hedo79.com

Hiç yorum yok: