12 Eyl 2009

Cilveli Kahve ve Tarifi

Cilveli kahve, Akhisar’da çok sevilen bir kahve çeşididir ve Manisa'da öğütülmüş bademle servis edilen ve ''cilveli'' adıyla bilinen Türk kahvesi, patentle koruma altına alındı.[1]
Hazırlanışı:Tatlı bademi akşamdan suya ıslatıp bekletiriz. Sabaha kadar yumuşayan kabuklarını soyarız. Kabukları soyulmuş bademleri kahve tavasında kavururuz.(Şimdi evlerde kahve tavası mı kaldı? İstediğimiz tavada pembeleştirelim!”) Pembeleştirilmiş bademler soğuduğunda, havanda döveriz.(Parçalayıcıdan geçirerek de hazırlayabilirsiniz.) Buradaki püf nokta, bademlerin iriliğini ayarlamaktır. Bademler, çok ezilmeden, çok da iri bırakılmadan dövülecektir. En büyüğü susam tanesi kadar olan karışım, en tat verenidir.Yani bademler kahveye tat verecek ama dişe de gelecek. Gerisi, bol köpüklü bir Türk Kahvesi pişirmeye kalmıştır. Kahveyi fincana dökmeden önce bir çay kaşığı cilveyi koyarsınız, köpüğü kesmeden kahveyi düzenlemiş olursunuz. Şimdi, kahve pişirmeyi kolaylaştıran kahve makineleri çıktı. Bilmem kullandınız mı? Köpüğü güzel oluyor, sizi mahcup etmiyor. Cilveyi, bu koyu köpüğün üstüne serptiğinizde de batmıyor ve ilk yudumlardan başlayarak cilve ağzınıza geliyor.

İşte, içinde dövülmüş badem bulunan bu kahveye cilveli kahve denir. Doğumlarda, düğün tebriklerinde, sünnet tebriklerinde, bayramlarda özel olarak sunulan cilveli kahve, ev sahibinin, konuklarına özel bir ikramıdır.

[1]Manisa'nın Cilveli Kahvesi koruma altına alındı

Hiç yorum yok: