12 Eyl 2009

Toefl-Toefl Sinavi Hakkında Genel Bilgi

TOEFL  Test of English as a Foreign Language sınavı, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizceyi yazıldığı gibi, konuşulduğu gibi veya üniversitelerde kullanıldığı gibi kullanma ve anlama becerilerini ölçen bir sınavdır.

Lisans veya yüksek lisans programlarına başvuran öğrenciler, devlet sektöründe çalışanlar, veya İngilizce bilgisinin gerekli olduğu diğer sektörler ve eğitimlerde bulunanlar TOEFL sınavına girmektedir. Genellikle Lise 2 çağından büyük kişiler için zorluk derecesi daha uygun olan bir testtir. 90 ülkede ve 5000den fazla üniversitede TOEFL sınav skorunuz geçerlidir.

TOEFL sınavı sadece ETS merkezi tarafından belirtilen yerlerde gerçekleştirilir.

TOEFL sınavı daha önceki tarihlerde iBT (Internet Based Testing), CBT(Computer Based Testing) ve PBT(Paper Based Testing) olmak üzere üç farklı formatta gerçekleştirilmekteydi. Öğrencilerin sınava gireceği ülke ve şehre göre bu sınav formatları değişmekteydi.

ÖNEMLİ: CBT(Computer Based Testing) TOEFL sınavı artık uygulanmamaktadır.

TOEFL sınavı şimdilerde genellikle iBT (Internet Based Testing) formatında uygulanıyor. iBT (Internet Based Testing) formatının gerçekleştirilemediği şehirlerde ise PBT(Paper Based Testing) formatı devam ettiriliyor. Bulunduğunuz bölgeye en yakın sınav merkezini ve sınav formatını veya sınav ücretini lütfen www.toefl.org resmi sitesinden kontrol ediniz. CBT formatında TOEFL sınavına girmiş öğrencilerin sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerlidir. TOEFL CBT skorunuzu geçerli olduğu 2 yıl içerisinde ilgilendiğiniz okullara gönderebilirsiniz.

TOEFL sınavına kayıt olmak isteyenler:
1. İnternet üzerinden online kayıtta kredi kartı bilgisi ile birlikte kayıt olabilirler veya
2. TOEFL kayıt formunu doldurup faks veya posta ile başvurabilirler veya
3. Telefon ile başvurabilirler

Genellikle TOEFL sınavı için en yoğun aylar Ekim, Kasım, Aralık, Nisan ve Mayıstır.
iBT (Internet Based Testing) TOEFL sınavına her 7 günde bir kere girme hakkınız vardır.

Şu an itibariyle TOEFL iBT (Internet Based Testing) sınav ücreti: 155 Amerikan Dolarıdır. TOEFL PBT (Paper Based Testing) sınav ücreti: 140 Amerikan Dolarıdır. Bulunduğunuz bölgeye en yakın sınav merkezini ve sınav formatını veya sınav ücretini lütfen www.toefl.org resmi sitesinden kontrol ediniz.


Bu ücret ile bir adet sınav skor raporunuz sizin adresinize ve eğer belirtmiş iseniz 4 adet rapor istediğiniz 4 okula ücretsiz gönderilir.

TOEFL sınavı skorunuz 2 yıl geçerlidir.

TOEFL Skor aralıkları:
iBT (Internet Based Testing) TOEFL : 0 - 120
CBT (Computer Based Testing) TOEFL(artık geçerli değildir) : 0 - 300
PBT (Paper Based Testing) TOEFL : 310 - 677

(ayrıca toefl hakkında özel tiyolar için Special TOEFL Tips (Test of English as a Foreign Language) )

Hiç yorum yok: