2 Mar 2014

Kişisel Gelişim Nedir,Kişisel Gelişim hakkında

"Kişisel Gelişim;Kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu potansiyeli biraz daha öteye taşıması işine kişisel gelişim diyebiliriz."(1)Ölene kadar huzurlu yaşamak istiyorsanız,o halde daima bir gelişme içinde olmalısınız.Bu gelişim hem duygusal,hem akılsal,hem de ruhsal boyutta olmalıdır.Yaşlanma sürecini geciktirebilecek en önemli olgu,insanların ruhsal,akılsal ve duygusal gücüdür.Bu işi başarmanın tek doğru yolu,aklımızda  kontrol etme alışkanlığı kazanıp,ruhsal dünyanızı sözünü ettiğimiz zenginliğe kavuşturmaktır.Ruhsal zenginlikten ne anlıyoruz? İnsanın ruhsal zenginliğe erişebilmesi için,önce kendi iç dünyasındaki dengeyi sağlayıp iç huzur ve barışı sağlaması önemlidir.Bu düzeye ulaşmak ancak çaba harcanarak sağlanabilir ve bu iç kontrol mekanizmanın sürekli olarak güncellenip eğitilmesine bağımlıdır büyük oranda.Bu eğitimin ana teması "olumlu düşünme" egzersizleridir.

Kişinin olumlu düşünebilme zeminini yakalayabilmesi,iç huzuruna kavuşmak konusunda ne kadar kararlı olduğuyla ilgilidir.Nihai bir kararlılık elde edildikten sonra yapılacak şey,her olayı olumlu yönünden ele alıp incelemek,ona göre sonuçlara varmaktır.Kısa sürede olumlu bir insan olmak istiyorsanız,kendinize her hafta bir başarı listesi hazırlayın.Bu ilk başta size zor gelebilir çünkü başarı denince,hep büyük başarılardan söz edildiği manasını çıkarırız.Halbuki,geçen ayın başarısızlık veya yenilgi listesini oluşturun dense,hemen listeyi oluşturmaya başlarız hatta çok önem arz etmeyen olayları bile hemen bu başarısızlık listesine işleriz.Bu yaklaşımın arka planındaki temel nedenlerden biri,yanlış değerlendirme yaklaşımlarımızdır.
Her şeyden önce kendi yeteneklerimizi keşfetmek önemlidir.Kendimizi çok baskı kurmadan,kendinizi test etmeden,herhangi bir konuda sahip olduğunuz gerçek potansiyeli bulamazsınız.Onun için,mukayeselerinizi kendinizle yapın,başkalarıyla değil.Karşılaştırma yanılgısının üstesinden geldiğinizde,başarı listenizi hazırlamak size zor gelmeyecektir.Kendinizi başarıya koşullandırdığınız takdirde,başarılarınızın zaman içinde çoğaldığını göreceksiniz.Her hafta sonunda,o haftanın bir değerlendirmesini yapın ve başarılarınızı sıralayın.Önceleri liste belki kısa olacaktır.Ama sonunda listenin uzadığını görüp siz de mutlu olacaksınız.
Başarının küçüğü büyüğü olmaz.Başarı başarıdır.Başarı,yalnızca maddi değerlerin elde edilmesi demek değildir.Bu gibi küçük dediğimiz olaylar da başarıdır.Her şeyi yazın.Edindiğiniz maddi olanakları,iş veya sosyal hayatınızda elde ettiğiniz başarıları da tabii ki listeye eklemelisiniz.Aradan birkaç hafta geçtikten sonra bu listeleri inceleyin,zaman içinde,kendinizde tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir değişiklik hissedeceksiniz.Başarı listesini artık zorlanarak değil,çok kısa sürede güncelleyebilirsiniz. Kişiliğinizdeki bu değişimler sizi büyük olasılıkla bambaşka bir insan yapacaktır.Ruhsal zenginliğinizi içinizde daha belirgin hissetmeye başlayabilirsiniz.Bu listeler sayesinde,devamlı olumlu düşünme alışkanlığı kazanacaksınız.

Çıkan sonucu şöyle özetlenebilir: "Kişisel gelişim içim; önümüzdekilere,arkamızdakilere,yanımızdakilere değil,ilk önce içimizdekilere bakmalıyız.Sonra mı? Sonra da hep olumlu düşünmeliyiz."

Kaynakça:
(1)www.incikavi.com/yazilar.php?id=26

*Resim : http://www.incikavi.com/userfiles/image/yazilar/yazilar_26_1.jpg

2 yorum:

Zeugma dedi ki...

Ne kadar doğru.
Oysa güncel hayattaki sıkıntılar yüzünden bu aklımıza bile gelmiyor. Özellikle de ülkenin boğucu bir sarmal olup gırtlağımıza kadar yapışmış gündemi yüzünden.
''Olumlu düşünmek'' için gerekli nedenler hızla tükenmekte sanki.

Umarım bahsettiğin eksersizlere burada yer verirsin sevgili L/Dost :)
Teşekkürler...

Lost dedi ki...

Sevgili Zeugma,
Ülkemizdeki bu bogucu sarmala ben bir anlamda bilgi kirliliği diyorum çünkü baktığım kadarıyla hep kaynaksız ve kötü emelli yapılan yayın o kadar çok ki.o yüzden gözlemliyorum sadece ama bu süreçte gececek ve güzel şeyler olacak çünkü güzellikleri çok hak ediyor bu ülke...
Olumlu düşünmek için öncelikle bakış açımız olumlu olmak zorunda hayata ki böylelikle direncimiz ve enerji yogunlugumuz kolayca tükenmesin :-)
Sevgilerimle Sevgili Dostum :-)