28 May 2014

Sevmekten Korkmayın..Sevin,Sevilin....

Dünyayı değiştirmek için,önce kendi içimizdeki tohumları ekmemiz gerekir toprağa.Biz değişirsek değişir dünya.İhanetler,savaşlar,aldatmalar,yapay mutluluklar,dolandırıcılar,kapkaççılar...Dünya bunlardan mı ibaret sadece? Herhangi bir televizyon kanalını açarsanız, bütün bunlarla ilgili onlarca haber görürsünüz.Her yer kavgalar,boşanmalar, aldatmalarla dolu.Birbirini yiyip bitiren medyatikler,reyting uğruna insanların sinir sistemini mahveden haberciler,insanın ruhunu karartan yazı dizileri,evde geçirdiğimiz birkaç saati de rehin alan Tv dizileri...
Hayat bunlardan mı ibaret sadece? Biz böyle bir hayat yaşamak için mi geldik bu dünyaya? Farkında mısınız, her geçen gün daha yaşamaz bir dünyaya doğru gidiyoruz. Kaynaklar tükeniyor, yaşanabilir alanlar daralıyor, ağaçlar yok oluyor, hayvan nesilleri tükeniyor. Her geçen saniye dünyada insanlar boşanıyor,kavga ediyor,ölüyor.
Bunu mu isterdik acaba dünyaya bir kez daha gelebilsek? Miras aldığımız gezegeni bu hale getirdiğimizi görseler bizden öncekiler.. Bizden sonrakileri düşünemiyorum bile. Onlar için dua etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.
Dünyanın bilmem kaç yıl ömrü kaldı diye, utanmadan manşetler atıyoruz gazetelere. Peki, doğmamış çocuklarımız, torunlarımız için neler yapıyoruz. Onlar bize lanet okuyacaklar mı, " Biliyordunuz da neden böyle yaptınız? " diye sormayacaklar mı ? O zaman onlara kim hesap verecek? Doğru. O zaman biz olmayacağız. Elbette bizi ilgilendirmeyecek o zaman bütün bunlar.Bizden sonrakiler düşünecek. Peki, o zaman kemiklerimiz sızlamayacak mı? O zaman rahat uyuyabilecek miyiz acaba?

İşte hepsi bu kadar. Geldiğimiz zaman, kaybettiklerimizin önemi olmayacak. Kaybettiklerimizin farkında bile olmayacağız belki de... Sevgiyi, utanılacak bir değer haline getirdik. Sevgiyi, zayıflık olarak değerlendirdik. Onun güzelliğini unutup, nefreti koyduk yerine. Bugün dünyanın en büyük sorunu, temel değerlerimizi kaybetme sorunudur. Kalplerimizden sevgiyi silip atmanın bedeli,atom bombalarının verdiği zarardan çok daha fazladır belki de.Sevgisizlik,hep tatminsizliğe yol açıyor.Bunun neticesinde de,insanın arayışı bitmek nedir bilmiyor.
Sevgiyi aramak yerine , ona zaten sahip olduğumuzu fark etsek,onu aramamıza gerek kalmadan o bize gelecektir zaten.İçimizdeki sevgiyi paylaşsak,paylaştıklarımız bize dönecektir mutlaka.Sevgisizliğin kıskacına düşmüş insanlar, duygusal iflasın da eşiğine gelmişlerdir bir bakıma.Çağımızda görülen hastalıkların pek çoğu,düşünce kaynaklı hastalıklardır.Bunların temelinde yatan şey de,sevgi eksikliğinden başka birşey değil.Sevginin tedavi edici gücünün  bir kez farkına varınca, artık sevgisiz yapamayacağımızı da anlamış olacağız.
Sevgiyi bulduğumuz yer, onu koşulsuzca kabullendiğiniz yerdir.Onu arayarak bulamazsınız.O hiçbir yerde yoktur.Ama her yerde vardır.İçimizde olmayan bir şeyi, başka bir yerde bulmak zordur.Sevgi içinizde varsa,onu  neden başka bir yerde arayacaksınız ki ?
Kendinizi sevgisiz bırakmayın.Sevdiklerinizi sevgisiz bırakmayın.Tamamen size ait bir sevgi gibisi var mıdır bu dünyada ? Herşeyiyle sizin.

(Mustafa Çay,Aldatmaya Gittim Dönücem kitabından faydanılmıştır.)

kitabı satın almak için: http://www.dr.com.tr/Kitap/Aldatmaya-Gittim-Donucem/Mustafa-Cay/Egitim-Basvuru/Aile-Cocuk/Kadin-Erkek-Iliskisi/urunno=0000000418711

3 yorum:

Zeugma dedi ki...

Günümüzdeki en temel sorunu ele almış yazar: Sevgi eksikliği Tespitleri de son derece doğru.

Sipariş listeme adı yazıldı.
Teşekkürler sevgili Lost...

Lost dedi ki...

Sevgili Zeugma,

Güzel yorumun için teşekkürler..Sevgi eksikliği ülkemizdeki birlik ve beraberliğe en çok zarar veren, çoğu olumsuzluğun sebeplerindendir.İnsan ilişkilerini ciddi oranda da etkilemekte..

Sevgiler...

Zeugma dedi ki...

Pardon..
Ben alttaki ''faydalanılmıştır'' kelimesini kaçırmışım. Kitap sipariş linki yanılttı beni.

Oysa kitabı okuyup kendi cümlelerinle aktarmışsın duygu ve düşüncelerini.
Ellerine sağlık diyorum.
Çok güzeldi :)