14 May 2014

Soma'da gitti Canlar,Yandı Yürekler...3 Günlük Milli Yas İlan Edildi

Başbakanlık, Soma’daki maden faciası nedeniyle dünden itibaren 3 günlük milli yas ilan etti. Yas kapsamında bayraklar yarıya indirilecek.Başbakanlık'tan yapılan açıklamada şöyle denildi:"Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir.Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir."En son 2012 yılında KKTC'in kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniye ulusal yas ilan edilmişti.
Bu arada, facia nedeniyle 19 Mayıs'taki Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda resmi tören dışındaki tüm kutlamalar iptal edildi. Soma kazasının ilk bilançosunun ortaya çıktığı dün akşam saatlerinde Ankara'da pek çok program iptali de art arda geldi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün çıkmayı planladığı Arnavutluk gezisini, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da daha önceden açıklanmış olan CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısını iptal etti. 
 TÜRKİYE'DE TÜM CAMİLERDE SELA OKUTULACAK 
Avrasya İslam Şurası Sekreteryası'nın organizasyonuyla düzenlenen "Avrupa Müslümanları Buluşması" için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez programını iptal ederek Soma'ya gitmek üzere yola çıktı Soma'da maden ocağındaki yangında hayatını kaybedenler için Türkiye'nin tüm camilerinde sela okutulacak. Cuma namazından sonra vefat edenler için dua edilecek, cuma hutbesi de bu konuda olacak. 


TOPLANTILAR VE AÇILIŞLAR DA BİRER BİRER İPTAL
Öte yandan yaşanan facia nedeniyle kurumlardan da arka arkaya açılış iptal bilgileri geliyor. İşte şimdiye kadar gelen iptaller: 
 * Galatasaray Spor Kulübü ile Denizbank arasında dün yapılan finansal yapılandırma töreni sonrası dün gece yapılması planlanan müzik yayını, Soma’da yaşanan facia nedeniyle iptal edildi. 
* Koru İstanbul Kuruçeşme açılış daveti iptal edildi. 
 * Kayseri'de yapılacak olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları açılış etkinliklerimiz ve konserleri iptal edildi. 
 * Türk kuyumculuk sektörünün BDDK'nın kredi kartı mevzuatına tepkisini ortaya koymak için Kuyumcukent'te düzenleyeceği basın toplantısı iptal edildi.
 * 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde Akasya Acıbadem'de düzenlenecek olan Weapons of Sounds konseri iptal. 
* Bir çok üniversitedeki bahar şenlikleri iptal edildi. 
* Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) bugün düzenleyeceği 'Mağaza yöneticileri ve çalışanları bilgi şenliği konferansı' iptal edildi. 
KONSERLER DE İPTAL 
* Sıla'nın Eskişehir Osmangazi Üniversitesi konseri iptal edildi. 
* Gülben Ergen, Cuma akşamı Antalya ve Cumartesi akşam Kıbrıs' ta olan konserini iptal etti. 
* Kerem Görsev'in bugün İzmir'deki konseri iptal edildi. 
* Demet akalın Cuma günü gerçekleşecek olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi konserini iptal etti.


İçim acıyor içim..onca can insan hayat ve bu insanların aileleri canları çok zor be çok..Allah gerçekten yardımcıları olsun keşke elimizden birşey gelse dua etmekten başka :(((...

Hiç yorum yok: