19 Ağu 2015

Güneş Çarpması Nedir, Belirtileri Nedir,Kimler Etkilenir ve Korunmak için ne Yapmalı?

Aşırı sıcakların yaşandığı bu günlerde özellikle kalp hastaları, yaşlı ve çocukların güneşin en etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaları öneriliyor. Ortalama 35 derece ve üstüne çıkan sıcaklar, özellikle çocuklar, yaşlılar ve hastalar için tehlike oluşturuyor. Uzmanlar, aşırı sıcakların neden olduğu “Güneş Çarpmalarının” insan sağlığını tehdit ettiğini kaydediyorlar. 

Aşırı sıcak altında geçirilen saatlerin insan vücudunda kalıcı zararlar verebileceği gibi ölümcül sonuçlar da doğurabileceğini belirten uzmanların, “Güneş Çarpması” için alınacak önlemler konusunda sorularımıza verdiği cevaplar şöyle: Güneş çarpması nedir? Güneş çarpması, aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı gelişen oldukça ciddi bir durumdur. Beden aşırı ısı karşısında, tepki verir ve bedende bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişikliklerin oluşturduğu hastalık tedavi edilmezse bazı durumlarda ölümcül olabileceği gibi kalıcı hasarlar da meydana gelebilir. Güneş veya sıcak çarpmasında vücudun yaşam kaynağı olan su ve tuz kaybı da yoğun olur.

 Güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?
 Güneş çarpması; kızgın güneş altında uzun süre kalanlarda görülen bir hastalıktır. Yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, tansiyon değişiklikleri, cildin kuruması gibi durumlar ilk belirtilerdir. İleri aşamada ise algılama ve konsantrasyonun bozulması, görme netliğinin azalması, bilincin kaybolması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu belirtiler sonucunda uygulanacak ilk yardım nasıl olmalıdır? Bu belirtiler ortaya çıkınca hastanın bir sağlık kuruluşuna götürülmesi en doğru davranıştır. Ama doktora gidinceye kadar geçecek süre içinde de bazı önlemler alınmalıdır. Mesela, hastanın serin bir yere götürülmesi, vücudu sıkan giysilerin çıkarılması, başa soğuk kompres veya buz torbası konulması önerilir. Vücut sıcaklığını takip edilmeli, sıcaklık 38 - 39º C’ye düşünceye kadar soğutmaya devam edilmeli.Ateş çok yüksekse vücudun ıslak bir çarşafla sarılması, hastanın havadar bir yerde tutulması ve serin bir cankurtaranla hastaneye taşınması gerekir.Hastayı serinletmenin en iyi yolu soğuk su banyosudur. Güneş çarpmasına karşı en etkili yol güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Bu amaçla bedenin aşırı ısınmamasına, güneş altında fazla kalmamaya, sıcakta bol ve serin tutan giysiler giymeye, sıcak iklimde çalışırken fazla su içip tuz almaya dikkat etmek gerekir. Alkollü içecekler kesinlikle verilmemelidir. Başa ve kasıklara uygulanan soğuk kompres de vücut sıcaklığını düşürür. 
Güneş çarpmasından en çok kimler etkilenir? 
Özellikle yaşlılar ve çocukların bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğundan sıcaktan çok etkilenirler. Ayrıca tansiyon, kalp ve solunum yetersizliği bulunanlar, şeker hastaları, şişman kişiler, ateşli hastalık geçirmekte olanlar büyük risk altındadır. Bu nedenle bu kişilerin aşırı sıcaklarda dışarıya çıkmamaları gerekir. Korunmak için neler yapmalıyız. Güneş çarpmasına karşı en etkili yol, güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Bu amaçla bedenin aşırı ısınmamasına, güneş altında fazla kalmamaya, sıcakta açık renk, bol ve serin tutan giysiler giymeye, sıcak iklimde çalışırken fazla su içip tuz almaya, meyve, salata, çorba gibi hafif yiyecekler tercih etmeye dikkat etmek gerekir. Güneşte başı koruyacak geniş kenarlı şapkalar takılmalı. Ayrıca mümkün olduğunca bol duş alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki güneş çarpması çoğunlukla dikkatsiz davranma sonucu oluşan hastalıklardandır.

Hiç yorum yok: